Epheszoszi Artemisz-templom
2014.05.28. 17:18
Az kori vilg ht csodja kz tartoz templom romjai a mai Trkorszgban tallhat Izmir vrostl kb. 50 kilomterre lthatk egy elmocsarasodott terleten. A szidni Antipatrosz ltal a Kr.e. II. szzadban rt epigrammban megnekelt kori ptmnynek nem csupn a szpsge lehetett pratlan, hanem a trtnete is nagyon tanulsgos.
Kis-zsia leggazdagabb vrosai kz tartozott az korban Epheszosz. In hajsok alaptottk a Kr. e. 2. vezredben, s hamarosan az kori vilg egyik jelents kereskedelmi s kulturlis kzpontja lett, kiktje nagyobb forgalmat bonyoltott le, mint az Athnhoz tartoz Pireusz. Pazar pletek, szles utak, gynyr s hatalmas kzpletek jeleztk a vros kereskedelmen alapul gazdagsgt.
A mitolgiai trtnet szerint Lt, Zeusz (egyik) kedvese egy Epheszoszhoz kzeli ligetben szlte meg ikergyermekeit: Apollnt s Artemiszt. Artemisz egy nappal hamarabb szletett, mint testvre, a mondk szerint segtett annak vilgra jttben. Br maga szz maradt, mgis a szl nk s a termkenysg istennjeknt is tiszteltk, nem csupn a vadak s a termszet vdelmezje volt. Artemisz kultusza azrt ersdhetett meg a vrosban, mert alakja, szerepe hasonltott Kbelhez, aki helyi, nem grg npessg ltal tisztelt termkenysgistenn volt. Kbel tiszteletre emeltk az els templomot a helyi lakk, majd ezt ptettk t Artemisz szmra a grgk.
A templom bankknt is mkdtt, az itt elhelyezett pnzsszegeket magas kamatra klcsnadtk. A pnz kezelse a fpap dolga volt.
Artemisz temploma – vagy ahogy az korban emlegettk, Artemiszion – az kori vilg ht csodja kzl a legtbbszr jjptett alkots. A krtai Khersziphrn s fia, Metagensz tervezte. Teljes egszben mrvnybl kszlt. Kr.e. VI. szzad kzepn kezdtek az ptshez s 120 v alatt lett ksz.
A templom szlessge 55, hosszsga pedig 115 mter lehetett, ez egy nagyobb futballplya mrete. A felgyjts utni tptsekor alapterlett 65125 mterre nveltk az j alapozs s lpcssor miatt, de az eredeti forma szerint lltottk helyre az pletet. Szokatlanul sok, sszesen 127 oszloppal bszklkedhetett. A felfel keskenyed in oszlopok magassga 18 mter volt, ez hagyomnyosan kilencszer akkora, mint az tmrje. A knnyed oszlopszerkezet tette lehetv, hogy a templom hatalmas mretei ellenre se tnjn nehzkesnek. A timpanon cscsa 25 mter magasan volt, s a nimfk krben idz Artemiszt brzol domborm dsztette.
A 48x21 mteres szentlyrsz felett nem volt tet, az istenn szobrt a szentlybe ptett bels templomban lltottk fel. A szobor kb. 2 mter magas lehetett, aranybl s elefntcsontbl kszlt (ms verzik szerint arannyal s ezsttel bortott faszobor lehetett). Melln a tavasz jelkpeknt virgfzr dszelgett, karjba oroszlnok kapaszkodtak, rengeteg melle a bsget s termkenysget szimbolizlta, ruhjt pedig bikk, szarvasok, griffmadarak, mhek s virgok dsztettk.
Az Artemiszion alapjaira John Turtle Wood professzor akadt r 1869-ben egy hat mter vastag srrteg alatt. Igazn szerencssnek mondhatta magt David Hogarth is, aki 1903-ban felfedezte a templomban tartott, az istennnek ajnlott kincseket, arany-, ezst- s elektronpnzeket, igazgyngyket, kszereket. A monumentlis ptmnybl mra csupn nhny ktmb s egy rekonstrult oszlop maradt fenn.
sulinet.hu
|