Pheidiasz olmpiai Zeusz-szobra
2014.05.28. 17:25
A hrom kis-zsiai vilgcsodrl nem bvelkednk forrsokban; ismereteink msodkzbl, feldolgozsokbl szrmaznak. Ms a helyzet az utoljra hagyott, de jelentsgt tekintve egyik legfontosabb csoda esetben. Az olmpiai Zeusz-templomban llt Zeusz-szoborrl tbb rszletes lerssal is rendelkeznk.
Οlmpia az egyetlen olyan csoda sznhelye, amely nem Hellsz perifrijn, hanem annak egyik kzpontjban, a Pelopοnnszοszi-flszigeten lv lisz poliszban tallhat. Jelentsgt tekintve is megelzi kis-zsiai trsait (legalbb annyival, amennyivel Zeusz nagyobb istensgnek szmtott Artemisznl). Olmρia egyrszt temploma, msrszt az olmpiai jtkok miatt a grg nazonossg-tudat kultikus sznhelye.
A grgk nagy tbbsgnek kzs hite szerint Zeusz a leghatalmasabb istensg volt, s sok polisz egysgesnek mutatkozott abban, hogy ha tehette, versenyzket kldtt 01iϊmρiάba, s legalbbis trekedett az olimpiai bke betartsra, vagy valamelyest akceptlta azt. Magt a „helln” kifejezst, ami Kr. e. 500 krl honosodott meg, azokra rtettk, akik kszek voltak harcolni a perzsk ellen. A hellnek azok kzl a grg vrosllamok 1a-k kzl kerltek ki, amelyeknek polgrai rendszeresen rszt vettek a jtkokon. Korbban nem ltezett egysges grg/helln tudat mint „nemzettudat , legfeljebb „polszhazafisg”.
Zeusz templomt Kr. e. 468 s 456 kztt emeltk, s Pauszaniasz tollbl rnk maradt rszletes lersa. Dr stlusban, mszkbl plt, s tz s fl mter magas oszlopok vettk krl. Az plet tetcserepei mrvnybl kszltek. A templom tetejnek sarkain aranyozott stk voltak, homlokzatnak cscsn pedig egy aranyozott Nik-szobor llt. Ez alatt egy pajzs helyezkedett el, amelynek dombormve Medusza- s Gorg-fejet mintzott.
Az oszlopok feletti gerendzat kls oldalt sszesen 24 darab aranyozott pajzs dsztette. Ezek Mummius rmai hadvezr fogadalmi ajndkai voltak, aki abbl az alkalombl ajnlotta fel ket, hogy Kr. e. 146-ban legyzte a grgket, lerombolta Korinthosz vrost, majd ltrejtt Achaia provincia. A templom bejrata feletti s a tbbi orommezben lthat dombormvek mitolgiai jeleneteket brzoltak, tbbek kztt Pe-lopsz kzdelmeit, a kentaurok s a lapithk harct, Hraklsz tizenkt hsi tettt. A templom hrom rszbl llt.
A szobor 9-12,5 mter magas lehetett. Az isten kezben tartott Nik-szobrot 2 mter magasra becslik. A szobor magassgn kvl annak rtkessge is lenygzte a ltogatt. Tovbb fokozta a kivltott hatst mvszi szempontbl vett tkletessge s az a tny, hogy a m „tlmutatott nmagn”: Hellsz nagyszersgt szimbolizlta.
A szobor Phediasz munkja, aki Kr. e. 447-tl Periklsz bartjaknt s tancsadjaknt - mint mr emltettk - az athni Akropolisz tervezsvel, szobrainak elksztsvel s a munklatok irnytsval foglalkozott. Nevhez fzdik az Akropoliszon elhelyezett Athn Parthenosz, a Szz Athn szobrnak elksztse.
Athn jobb kezben Nik-szobrot tartott, akrcsak az olmpai Zeusz. Bal kezvel egy pajzsra tmaszkodott, amelyet rvidlsben - a valsgos ltsnak megfelelen - brzolt a mvsz: az oldalra fordtott pajzs, amelyet a nz ellrl szemll, egy lekerektett tglalap alakjt veszi fel. A rvidls a klasszikus grg kpzmvszet „tallmnya, s ellenttes a „legnagyobb fellet” lttatsnak egyiptomi elvvel. A szobor nem maradt fenn, s csak rmai msolatokbl ismerjk.
Az athni Akropoliszon tallhat Parthenn felptse utn a demokratikus periklszi politika ellenfelei sikkaszts miatt vdat emeltek Pheidiasz ellen; valjban rajta keresztl Periklszt tmadtk. Hossz pereskeds utn valsznleg szmztk; ennek a szmzetsnek ksznheti megszletst az olmpiai Zeusz-szobor. A szobor a mester ksel munkja lehetett. 1955-ben, az olmpiai satsok folyamn elkerltek egy mterem maradvnyai.
A leletek kztt megtalltk egy egyszer cssze tredkeit, amelyeken a „Pheidiasz vagyok” felirat ll. Pheidiasz mtermben ntformkat s a kitmasztsukra szolgl vasrudakat is talltak. Ebbl kvetkeztethetnk a szobrok elksztsnek mdjra is. Az letnagysg modellt darabokra vghattk, ezekrl ksztettk az ntformkat, majd a kints utn sszeillesztettk a darabokat. A szobor sorsa nem sokban klnbztt a tbbi csodtl. Kr. u. 391-ben, amikor - ahogy emltettk - Theodosius csszr betiltotta a pogny vallsokat, s bezratta az antik templomokat, Konstantinpolyba szlltottk, ahol a 475-s tzvszben nyoma veszett.
Ami a ht csoda ltogatottsgt, rangsort illeti, a forrsok ezekrl a krdsekrl is hallgatnak. A ltogatk szmrl termszetesen nem tudunk semmit, felttelezhetjk azonban, hogy a legnagyobb npszersgnek s ltogatottsgnak Olmpia s az epheszoszi Artemisz-templom rvendhetett. Mindkettt viszonylag knnyen meg lehetett kzelteni, s az utaz a ltvnyossgok megtekintst kultikus-vallsi ritulkkal is kiegszthette. Biztosan Olmpia vonzotta a legtbb ltogatt, hiszen ez a vros egyszerre tbb, rendkvl fontos ltnivalval is bszklkedhetett, s gy maga mg utasthatta az ugyancsak npszer Epheszoszt is.
romaikor.hu
|