Amaznia eserdeje
2014.05.30. 10:57
Amazonas-medencnek azt az risi trpusi eserdvel bortott mlyfldet nevezik, amely Dl-Amerika szaki rszn helyezkedik el. Nevt a terlett nyugatrl keletre tszel Amazonas folyrl kapta. Gyakran nevezik Amazninak is. A megkzeltleg 2 milli km²-nyi, fl eurpnyi terletvel a Fld legnagyobb alfldje, s legnagyobb terlet egyenlti ghajlat terlete, melyen a Fld legbvizbb folyja kanyarog s emellett a vilg legnagyobb egybefgg erdsgt foglalja magba. Brazlia, Peru, Ecuador, Kolumbia, Venezuela, Guyana, Suriname s Francia Guyana egyes terletei is az Amazonas-medenchez tartoznak. Amaznia ktharmada Brazlihoz tartozik, a brazil fvros Brazlia is a terletn fekszik. A medence terletn szmos termszetvdelmi terlet tallhat.
Az Amazonas medenct a vilg legnagyobb folyja, a 6296 km hossz Amazonas tlttt fel vek hossz sora alatt. gy tartjk, hogy a felszni desvizek 20%-a az Amazonas-medencben tallhat. Az Amazonas a perui Andok magas cscsaitl ered, s 6296 kilomtereken keresztl kanyarog az serdn t, s kzben 1000 nagyobb mellkfoly mlik bele. Az Amazonas mellkfolyi kzl tz a vilg 25 legbvizbb folyi kz tartozik. Megkzeltleg 15000 mellkfoly tpllja. Az Amazonas-medence klmja a tropikustl a szubtrpusi klmig terjed, ennek az a kvetkezmnye, hogy itt szinte minden nap bsges csapadk esik.
A faji vltozatossg itt a legnagyobb a Fldn, becslsek szerint km²-knt 75000 klnbz fafajta, s 150000 magasabb nvny l itt.
Amaznia tbbek kzt llatvilgnak vltozatossgrl is hres. Az eserdben lev fajok szmt csak megbecslni lehet, mivel az erd nagy rsze mig ismeretlen a felfedezk eltt. Egyes forrsok 5-10 millira becslik az itt fellelhet fajok szmt. Eddig 1,4 millit jegyeztek fel:750000 rovarfajt, 40000 gerincest, 360000 mikroletformt, 378 hllt. Az Amazniai serd emellett 2500 halfajnak s 1600 madrfajnak is otthont ad.
Az Amazonas vzrendszerben l leghrhedtebb hal ktsgkvl a vrshas piranha, amely nagy rajokban vadszik s pengeles fogaival pillanatok alatt kpesek csontig lergni a hst egy nagyobb test emlsrl is.
Nhny ezer vvel ezeltt, amg az emberisg nem kezdte el talaktani a tjat, a Fld szrazfldi rsznek 40%-a erds, zld terlet volt, ez napjainkra felre cskkent. A 20. szzadban az emberi tevkenysg miatt rohamosan cskkenni kezdett az eserdk terlete is, a trpusi eserdk jelenleg a Fld felsznnek mintegy 6 %-t teszik ki. Az erdpusztuls legfbb oka, hogy az emberisg a fakivgssal mezgazdasgra, llattartsra alkalmas terlethez kvn jutni. A fakitermels mellett a fk tzelanyagknt val elgetse is kros: nveli az veghzhatst, nagy mennyisg szn-dioxidot s fstt juttat a levegbe. A fsttel tovbbi gond, hogy porszemekbl ll, s srsge miatt felfogja a Napbl kibocstott fnyt a nvnyzet ell. gy cskkenti a talaj megszokott hmrsklett, gtolja a nvnyek fotoszintzist, s azok pusztulshoz jrul hozz. Ezek a „felszabadtott” terletek, tpanyaghinyuk miatt krlbell 3 v mlva kimerlnek, majd 30-40 v regenerldst ignyelnek. Terlet hinyban azonban 10 v mlva az emberek mr jra itt kezdenek termelni, gy a fld teljesen elsilnyul, vrss s mvelhetetlenn vlik.
Szerencsre a brazliai serdk irtsa rekordmrtkben cskkent az elmlt t-hat vben. Ha ez a folyamat tovbbra is gy halad, lehet, hogy Brazlia mg id eltt elri az erdirts – ezltal az veghzgz-kibocsts – cskkentsre kitztt 2020-as cljait. A brazil Nemzeti rkutat Intzet (INPE) mholdas felvteleinek elemzse sorn kiderlt, 14 szzalkkal kevesebb serdt puszttottak ki az Amazonas vidkrl 2009 jlius 31. s 2010 jlius 31. kztt, mint az elz v hasonl idszakban. sszesen 6450 ngyzetkilomternyi eserd tnt el idn, mg az elmlt hsz v sorn az is elfordult, hogy akr 20-30 ezer ngyzetkilomter erdt is kipuszttottak az Amazonas medencjben tizenkt hnap alatt.
erdekesvilag.hu
|