Chichn Itz
2014.06.02. 11:49
Kzp-Amerikban, a Yucatn-flsziget cscskben, a dzsungel kzepn elterl sksg szent templomvrosa a maja civilizci egyik legnagyobb politikai s gazdasgi kzpontja volt ezer vvel ezeltt. A szakrtk szerint a maja-toltk birodalom egyik legfontosabb fennmaradt ptszeti egyttese tallhat itt, a legnagyszerbb maja templommal, a Kukulkn-piramissal a kzppontjban.
"Chich'en Itza" szabad fordtsban annyit tesz, "az itzai kt kvjnl". A nv arra utal, hogy a flszigeten l npek foly hjn a hatalmas termszetes vznyel aknkbl (gynevezett cenotesekbl) nyertk a friss vizet, Chichn Itza pedig hrom ilyen kpzdmnynek ksznhette tulajdonkppen ltt, a hatalmas fldalatti barlangokban trolt vz bsgesen elg volt a majk mezgazdasgi cljaira.
Az letet jelent aknk fontossgukbl addan vallsi szerepet is betltttek. Kt cenotes mg ma is megtallhat, a leghresebb az ldozat ktja, ahol a maja esistennek, Chac-nak mutattak be ldozatokat - nagy szrazsgok idejn elfordult, hogy embert is felldoztak engesztelsl. Arra a szles krben elterjedt legendra azonban nincs bizonytk, hogy rengeteg gynyr fiatal lny esett volna ldozatul ennek a rtusnak.
Quetzalcatl, a toltkok kirlya 987 krl tette - maja szvetsgesei segtsgvel - Chichn Itzt birodalma fvrosv. A maja mtoszokban volt Kukulkn, a tollas kgyisten, a tiszteletre emelt lpcszetes piramis formj templom mig fennmaradt. A spanyol hdtk ltal "El Castillo" (a Kastly) nven is emlegetett pratlan ptmny a telepls kzppontjban ll, a vros tbbi pazar kplete fl magasod hatalmas ktemplom a krnyk minden pontjrl jl lthat.
A ngyzetes alaprajz kpiramis mind a ngy oldaln lpcs vezet a tetejn lv szentlyhez, ahol a legyztt ellensget szvt kivgva mutattak be gyzelmi ldozatot. A tavaszi s szi napjegyenlsgkor, a kel s a nyugv nap fnyben, a piramis cikkcakkos lnek rnyka a nyugati lpcs oldalra vetlve kgyz mozgs rzett kelti. A lpcs aljnl a kt ttott szj kgyfej a felttelezsek szerint magt Kukulknt formlja meg.
Az impozns piramis ngy oldalbl kettt mr sikerlt eredeti llapotba helyrelltani. Eredetileg minden oldalon 91 lpcsfok vezetett a cscsig, ami az ott lv emelvnnyel egytt sszesen 365 lpcsfokot ad, annyit ahny nap van egy vben. Szakrtk szerint ez is azt bizonytja, hogy a majk igen fejlett asztronmiai tudssal brtak, a Kukulkn-piramis pedig feltnik a hres maja naptrban a tavaszi s szi napjegyenlsg jellsnl.
Fbb adatok:
Hely: Yucatn-flsziget, Mexico
plt: i.sz. 987 krl
Terveztk: maja ptszek, nevk nem maradt fenn
Terveztette: Kukulkn
Magassga: 55 mter
ptszeti stlus: maja, prehispn
A Kukulkn-piramis belseje egy rgebbi piramist rejt, aminek szerkezetre ptettk ksbb a nagyobb piramist. A kls piramis krlbell 55 mter magas, kilenc terszra tagoldik, archeolgusok szerint ez a maja hitvilgban a hall kilenc bugyrt szimbolizlta. A bels, kisebb piramis, a Vrs Jagur temploma, a rgszek itt fedeztk fel a Kukulkn jagur trnjt, azaz a fpapi trnt. A felttelezsek szerint mg a kls piramis a 365 napbl ll vet szimbolizlja, addig a kisebb piramis szerkezete a holdnaptrat jelenti meg.
Hogy a ktsgtelen vallsi, csillagszati s uralkodi clokon kvl mg mire szolglhatott az ptmny? Nemrg egy j felttelezs is nagy publicitst kapott: David Lubman, a Kalifornia Egyetem hangtani mrnke lltja, hogy a maja piramisokat tudatosan gy ptettek, hogy bizonyos akusztikai ignyeknek megfeleljenek. Lubman bebizonytotta, hogy ezeknl a "szabadtri sznpadoknl" olyan visszhangjelensgek figyelhetk meg, amelyek a majk szent madarnak, a quetzalnak rikoltsra hasonltanak.
Arrl azonban ma sincs bizonyos tudsunk, hogy pontosan mikor s hogyan tntek el Chichn Itza laki, br maradtak fenn maja feljegyzsek arrl, hogy 1221-ben polgrhbor trt ki a flszigeten. Az szks pletmaradvnyokat feltr rgszek mindenesetre arra kvetkeztetnek, hogy nem bks krlmnyek kzt sznt meg birodalmi kzpont lenni az 1988-ban a vilgrksg rsznek nyilvntott vros.
index.hu
|