Sydney-i Operahz
2014.06.02. 22:36
Az Operahz Sydneyben a Bennelong Pointnl tallhat, a kikt keleti feln, a Kikt hd kzelben. Busszal vagy vasttal lehet eljutni a Circular rakparthoz, ahonnan pedig stahajkat indtanak.
1954-ben Sydney j Operahznak megptsre plyzatot rtak ki. Ezen 32 orszgbl 233-an vettek rszt. Gyztese a csaknem ismeretlen dn ptsz, Jorn Utzon volt. ptsztrsaihoz hasonlan sem jrt a helysznen, ahov az pletet meglmodta, csak fotkrl alkotott magnak valamilyen kpet. plettervt Sydney hatalmas yachtkiktjnek vitorli ihlettk, de hatssal voltak r a Mexikban ltott maja s aztk templomok is.
Utzon elkpzelsnek kivitelezse mszakilag nehzsgeket tmasztott, de az fantziads terve volt a legrdekesebb. Mr a terv maga s a vrhat kltsgek heves vitkat vltottak ki, de lzba is hoztk Sydney lakossgt. Az ptsre htmilli dollrt szavaztak meg, hatridnek 1963-at jelltk meg. Az ptkezs 10 vvel hosszabb idt vett ignybe, s tbb mint 100 milli dollrt emsztett fel. A pnz nagy rsze lottbevtelbl szrmazott.
Szenvedlyesen hangoztatott ellenrzsekkel szemben kellett dolgozni, a tmadsok kereszttzben kellett alkotni. Utzon 1966-ban mszaki, politikai s pnzgyi problmk miatt csaldottan visszavonult. Kiderlt, hogy nem lehet megalkotni a hatalmas betonvitorlkat - ptszszaknyelven az elliptikus paraboloidkat -, ahogyan azt eredetileg szmtottk, a tervet mdostani kellett. Komputerek segtsgvel sikerl a mszaki nehzsgeket lekzdeni. Az plet vgleges vltozata nemcsak Utzon fantzijnak a diadala, hanem annak a ngy ausztrl ptsznek az rdeme, akik vgl is a tervet kiviteleztk.
II. Erzsbet angol kirlyn 1973. oktber 20-n nyitotta meg hivatalosan az Opert. Sokak szerint a msodik vilghbor ta nem ptettek ennl szebbet, st egyesek szerint nincs is szebb ptmny a vilgon. A legelnysebb nzete a tenger felli, a kiktbl rkezve lthat, hogy egy ppen replni kszl hatalmas, fehr hattyhoz hasonlt. jszakai megvilgtsban is pomps ltvny.
Az ptmny a kikt Bennelong Pointnak nevezett pontjn ll. A tr arrl az ausztrl bennszlttrl kapta a nevt, aki a gyarmat els kormnyzjnak volt a bartja. Valaha erdtmny, ksbb villamossn llt a helyn.
Az Opera 2,2 hektrnyi terletet foglal el, a tetszerkezet "vitorli" 161 tonnsak s 67 m magasak. A "vitorlkat" svd csempvel bortottk, melyek a napsugarakat visszaverik.
Az pletbels stlust a "vilgrkorszak gtikjnak" nevezik. Ebben az Operban van a vilg legnagyobb sznpadi fggnye, francia aubussoni sznyeg, sznes gyapjbl, gobelin mdon sztt anyag. Az ausztrl August Coburne tervei alapjn kszlt. Coburne "a Nap s a Hold fggnynek" nevezte el, Nap- s Hold-motvumok tltik meg a szvetek fellett. Mindegyik fggnyszrny 93 m-es. A hangversenyterem orgonja a vilg legnagyobb mechanikus hangszere: 10500 spja van. Ms rendezvnyek megtartsra mg 5 terem ll rendelkezsre, s pletegyttes rsze a mozi s az tterem is. Az Operban 1550-en foglalhatnak helyet, a hangversenyteremben 2700-an frnek el. Sydney szimfonikus zenekara, a filharmonikusok krusa, st a vros sznhza is itt tartja eladsait.
Az Operahz kzelben tallhat a Kikt hd (Harbour Bridge), Sydney korbbi jelkpe. A szrke aclbl kszlt hd funkcionlis ptmny. Sydney laki ruhafogasnak nevezik, velt formja ert s elegancit sugroz. Az ausztrl vastmrnk, John Job Crew Bradfield tervezte, aki a queenslandi Sandgateben szletett. Amikor 1932. mjus 19-n tadtk a hidat a forgalomnak, eljtt a mrnk letnek nagy pillanata. A hdon tvezet utat ugyanis a tiszteletre Bradfield Highwaynek kereszteltk el. A hdon vastvonal is keresztlhalad. Mr Sydney alaptst kveten felmerlt a kikti hd tlete, st szba jtt, hogy alagutat ltestenek. Bradfield tervei alapjn azutn 1923 s 1932 kztt megptettk a hidat. Mindez a gazdasgi vltsg idejre esett, ezrt is mzoltk szrkre, tudniillik ez volt a legolcsbb.
A hd teljes hossza 1150 m, az velt szerkezet pillreinek fesztvolsga 503 m. Az v legmagasabb vz feletti pontja 135 m. A keleti oldal gyalogjrdjrl ragyog kilts knlkozik a nyzsg kiktre s a vrosra.
http://mreny.uw.hu/
|