Neuschwanstein
2014.06.02. 22:42
Neuschwanstein és Hohenschwangau kastélyai a bajor Alpok ban találhatók, Füssen városa és az osztrák határ közelében. A Füssenből induló Romantishe Strasse Würzburg felé vezet, és közvetlenül mellettük halad el. Hohenschwangau autóval is megközelíthető, de Neuschwansteibe legfeljebb szamárháton vagy 1,5 km-es kapaszkodón juthatunk fel.
Neuschwansteinban egy álom valósult meg: a kastély tornyai és erkélyei a bajor Alpok erdeinek sűrűjéből bukkannak elő. A látogató egy színházi előadás díszletének vélheti, s ez nem véletlen, hiszen Christian Jank müncheni színpadtervező is közreműködött II. Lajos bajor király elképzeléseinek megvalósításában. Roppant méreteivel mégis valódi ez a 17 évig épült fantáziaszülemény.
II. Lajos a közeli hohenschwangaui kastélyban, egy középkori erődítményben nőtt fel, amelyet apja, II. Miksa hozatott rendbe. A trónörökös jól ismerte a német mitológiát, s a lovagkor világa vonzotta. Richard Wagner Lohengrin című operájának 1858-as bemutatója olyan mély benyomást gyakorolt rá, hogy amikor három évvel később, 18 éves korában megkoronázták, első dolga volt, hogy Wagnert meghívja Münchenbe. Elegendő pénze és hatalma volt ahhoz, hogy mecénásként támogassa a zeneszerzőt. Kifizette adósságait, műveinek eladására ünnepi játékokat rendezett. Wagner az ősi mondavilágot idézte fel és állította operáiban színpadra. A jó és a rossz örök drámai harcát beszéli el zeneműveiben. Időközben elkészült II. Lajos mesekastélya, amely a német lovagok korának hangulatát hozta vissza. II. Lajosról azt híresztelték, hogy őrült volt, és semmi érzéke nem volt a realitások iránt, miközben egy birodalmat kellett kormányoznia. Bismarck fiatalkorában még beszámíthatónak tartotta. Különös öltözködésével és különcségével megütközést keltett a környezetében. Napokat átaludt, s azt álmodta, hogy XIV. Lajos szellemével ebédelt. (Időskorára valóban megbolondult.)
A krónikák szerint 15 ember négy és fél éven át faragta Lajos faágyát. A kastély belső berendezésében különböző építészeti stílusok keverednek: mór, gótikus és barokk elemek az oszlopok tartotta keleti stílusú cseppkőboltozattal, a trónterem pedig a hanyatló Bizánc stílusjegyeit viseli. A Wagner- operák előadására szánt hatalmas csarnok megvilágítása ravasz, ötletes. II. Lajos kedvelte a régmúlt hangulatát, de ez nem akadályozta meg abban, hogy a kastélyt a technika vívmányainak felhasználásával építtesse fel. Fűtési rendszere modern volt, a konyhában hideg-melegvíz folyt.
A környezet bája ellenére a király boldogtalan volt. Még csak három hónapja költözött be tündérpalotájába, amikor kormányzásra alkalmatlannak nyilvánították. A Starnbergi-tó menti kastélyba vitték, őrizet alatt tartották, s máig tisztázatlan körülmények között itt fulladt a vízbe 1886. június 13-án.
Neuschwanstein csupán egyike II. Lajos hóbortos kastélyainak. Még további kettőt építtetett, és tervek sorát vetette papírra. Linderhof Oberammergau közelében, egy csodálatos park közepén fekszik, ahol egy Vénusz-templom és egy mór kerti lak is tartozik hozzá, amelyet II. Lajos azután építtetett, hogy meglátogatta az 1867-es párizsi Világkiállítást. Linderhofot 1874 és 1878 között építették Christian Jank díszlettervező részvételével. A kerti lakban a király különös, páva alakú trónt állíttatott. A leglátványosabb linderhofi mesterséges barlang, a mennyezetről lefelé és a barlang aljáról felfelé növekvő cseppkőképződményekkel. Egy felállított hatalmas kép Wagner Tannhäuser című operájának egyik jelenetét ábrázolja. A vízben ringó csónak hattyú formájú. A legenda szerint egyszer egy molett operaénekesnő, Madame Scheffzky szédülést színlelve belepottyant a vízbe, hogy próbára tegye a király lovagias önfeláldozását, azonban a király a szolgájára bízta a mentést. Azt követően eltekintett attól, hogy a borulásra hajlamos hölgy énekeljen neki.
http://mreny.uw.hu/
|