Neuschwanstein
2014.06.02. 22:42
Neuschwanstein s Hohenschwangau kastlyai a bajor Alpok ban tallhatk, Fssen vrosa s az osztrk hatr kzelben. A Fssenbl indul Romantishe Strasse Wrzburg fel vezet, s kzvetlenl mellettk halad el. Hohenschwangau autval is megkzelthet, de Neuschwansteibe legfeljebb szamrhton vagy 1,5 km-es kapaszkodn juthatunk fel.
Neuschwansteinban egy lom valsult meg: a kastly tornyai s erklyei a bajor Alpok erdeinek srjbl bukkannak el. A ltogat egy sznhzi elads dszletnek vlheti, s ez nem vletlen, hiszen Christian Jank mncheni sznpadtervez is kzremkdtt II. Lajos bajor kirly elkpzelseinek megvalstsban. Roppant mreteivel mgis valdi ez a 17 vig plt fantziaszlemny.
II. Lajos a kzeli hohenschwangaui kastlyban, egy kzpkori erdtmnyben ntt fel, amelyet apja, II. Miksa hozatott rendbe. A trnrks jl ismerte a nmet mitolgit, s a lovagkor vilga vonzotta. Richard Wagner Lohengrin cm operjnak 1858-as bemutatja olyan mly benyomst gyakorolt r, hogy amikor hrom vvel ksbb, 18 ves korban megkoronztk, els dolga volt, hogy Wagnert meghvja Mnchenbe. Elegend pnze s hatalma volt ahhoz, hogy mecnsknt tmogassa a zeneszerzt. Kifizette adssgait, mveinek eladsra nnepi jtkokat rendezett. Wagner az si mondavilgot idzte fel s lltotta operiban sznpadra. A j s a rossz rk drmai harct beszli el zenemveiben. Idkzben elkszlt II. Lajos mesekastlya, amely a nmet lovagok kornak hangulatt hozta vissza. II. Lajosrl azt hreszteltk, hogy rlt volt, s semmi rzke nem volt a realitsok irnt, mikzben egy birodalmat kellett kormnyoznia. Bismarck fiatalkorban mg beszmthatnak tartotta. Klns ltzkdsvel s klncsgvel megtkzst keltett a krnyezetben. Napokat taludt, s azt lmodta, hogy XIV. Lajos szellemvel ebdelt. (Idskorra valban megbolondult.)
A krnikk szerint 15 ember ngy s fl ven t faragta Lajos fagyt. A kastly bels berendezsben klnbz ptszeti stlusok keverednek: mr, gtikus s barokk elemek az oszlopok tartotta keleti stlus cseppkboltozattal, a trnterem pedig a hanyatl Biznc stlusjegyeit viseli. A Wagner- operk eladsra sznt hatalmas csarnok megvilgtsa ravasz, tletes. II. Lajos kedvelte a rgmlt hangulatt, de ez nem akadlyozta meg abban, hogy a kastlyt a technika vvmnyainak felhasznlsval pttesse fel. Ftsi rendszere modern volt, a konyhban hideg-melegvz folyt.
A krnyezet bja ellenre a kirly boldogtalan volt. Mg csak hrom hnapja kltztt be tndrpalotjba, amikor kormnyzsra alkalmatlannak nyilvntottk. A Starnbergi-t menti kastlyba vittk, rizet alatt tartottk, s mig tisztzatlan krlmnyek kztt itt fulladt a vzbe 1886. jnius 13-n.
Neuschwanstein csupn egyike II. Lajos hbortos kastlyainak. Mg tovbbi kettt pttetett, s tervek sort vetette paprra. Linderhof Oberammergau kzelben, egy csodlatos park kzepn fekszik, ahol egy Vnusz-templom s egy mr kerti lak is tartozik hozz, amelyet II. Lajos azutn pttetett, hogy megltogatta az 1867-es prizsi Vilgkilltst. Linderhofot 1874 s 1878 kztt ptettk Christian Jank dszlettervez rszvtelvel. A kerti lakban a kirly klns, pva alak trnt llttatott. A legltvnyosabb linderhofi mestersges barlang, a mennyezetrl lefel s a barlang aljrl felfel nvekv cseppkkpzdmnyekkel. Egy fellltott hatalmas kp Wagner Tannhuser cm operjnak egyik jelenett brzolja. A vzben ring csnak hatty formj. A legenda szerint egyszer egy molett operanekesn, Madame Scheffzky szdlst sznlelve belepottyant a vzbe, hogy prbra tegye a kirly lovagias nfelldozst, azonban a kirly a szolgjra bzta a mentst. Azt kveten eltekintett attl, hogy a borulsra hajlamos hlgy nekeljen neki.
http://mreny.uw.hu/
|