Kzs terv rszeknt plhettek a gzai piramisok
2014.06.04. 19:37
Kzs projekt volt Kr. e. 2500 krl a Kheopsz- s Khephrn- piramisok felptse. A srok grandizus sznpadknt szolglhattak a tlvilgi let fel vezet t vgs szakaszn.
Az ltalnosan elfogadott nzet szerint Kheopsz, fia Khephrn, valamint unokja Mkerinosz Kr. e. 2600 s 2450 kztt ptettk fel piramisaikat a Gzai fennsk szln.
Giulio Magli, a Milani Mszaki Egyetem matematikai tanszknek kutatja viszont a csillagszati egyttlls, valamint a Gzai fennsk topogrfija alapjn arra a kvetkeztetsre jutott, hogy a Kheopsz s Khephrn vgs nyughelyeknt ismert kt nagy piramist nem kln-kln, hanem egyetlen nagyszabs projekt keretben ptettk fel.
„Az tlet Kheopsz fejben szlethetett, aki mindkt piramisnak szimbolikus jelentst tulajdontott: az ptmnyeknek rkkn rkk kellett hirdetnik, hogy a fra lelke egyeslt a Napistennel” – vlekedett az olasz tuds.
Magli tanulmnya szerint Kheopsz a kt gzai piramist tervezve apja, Szneferu pldjt kvnta kvetni. Utbbi Dahsurban kt – a vrs s a trt – piramist pttette meg. m ksbb Khephrn kisajttotta a kisebbik piramist.
Nagyon keveset tudunk a IV. dinasztia frajrl, Kheopszrl (Kr.e. 2589-2566), akinek egyetlen kpmsa egy aprcska szobornak ksznheten maradt fenn az utkorra.
Hrodotosz grg trtnsz mr kegyetlen zsarnokknt rta le, aki rabszolgasorba tasztotta npt, hogy felptse a hatalmas piramiskomplexumot. A rgszek azonban vitatjk ezt a somms tletet.
„Kheopsz nevt s piramist llandan sszekapcsoljk azzal az ltalnosan elterjedt nzettel, hogy a ltestmnyt rabszolgk ptettk fel. Ez azonban nem felel meg az igazsgnak, mivel a munksok sajt srjaikat Kheopsz piramisa kzelben ptettk fel, s vgs nyughelyket az rkkvalsgra ksztettk fel, ahogy ezt a nemessg s a hivatalnokok is tettk. ket ugyangy az uralkod fizette, vagy a rjuk kirtt adt munkval trlesztettk” – vlekedett Zahi Havasz, az egyiptomi Legfelsbb Rgszeti Tancs vezetje.
Giulio Magli elmlete szerint Kheopsz magt a Napisten finak tekintette, s mint ilyent, megillette az rk let joga. „Mi lehetett jobb mdszer ennek bizonytsra, mint rbrni a Napot, hogy fennen hirdesse a rokonsgot?” – krdezte a kutat, aki szerint elmlett az is altmasztja, hogy a nyri napfordul idejn a lenyugv Nap korongja a kt piramis kztt hanyatlik a lthatr mg.
Mint rmutatott, a napkorongot kzrefog kt piramis az Ahet hieroglift formzza, amely mly szimbolikus jelentsggel brt az kori Egyiptomban. A hieroglift ugyanis a sron tli lethez kapcsoltk, mivel a napciklust az lettel s az jjszletssel azonostottk.
„A nagy piramist Ahet-Khufunak, azaz Khufu (Kheopsz) lthatrnak neveztk” – mondta Giulio Magli. A ktszz vvel ksbbi srokbl szrmaz lersok szerint a nagy piramis elnevezse a helyszn pontos lersnak felelt meg. Ez a hieroglifa azonban csak akkor „jelenhetett meg” a terepen, vagyis a Gzai fennskon, ha mindkt piramis llt.
Magli szerint elmlett a piramiskomplexum topogrfiai s csillagszati paramterei is altmasztjk. A Gzai diagonlknt ismert vonal sszekti mind a hrom piramis dlkeleti cscskt s Hliopoliszra, a Napistennek ajnlott fontos vallsi kzpontra mutat. Hliopolisz fell nzve a kisebbik piramis nem lthat, hiszen teljesen egybeolvad a nagy piramissal.
„Mirt vlasztott volna Khephrn nknt piramisnak egy olyan helyet, amely lthatatlan a Napistennek ajnlott szent vros fell? Inkbb az ltszik logikusnak, hogy Kheopsz keltette ezt a ltszatot a nap vrosa irnti tisztelete jell. Heliopolisz fel kzeledvn a nagy uralkod ktcscs horizontja fokozatosan s szernyen egyetlen piramiss olvad" – fejtegette Giulio Magli.
Juan Antonio Belmonte, a Kanri-szigetek Asztrofizikai Intzetnek kutatja, s egyben az kori egyiptomi templomok tjolsrl szl knyv szerzje egyetrt olasz kollgjval. „80 szzalkban egyetrtek a tanulmnnyal. Nmely ponton gyenge, m az rvels tlnyom rsze helyes” – nyilatkozta a szakember.
ng.hu
|