Kiszmtottk a gzai Nagy Piramis ptsnek kezdett
2014.06.04. 19:37
Az egyiptomiak Kr. e. 2470 augusztus 23-n fogtak hozz a Nagy Piramis megptshez a Gzai-fennskon - lltjk egyiptomi kutatk.
A kutatk Abdel-Halim Nur El-Din, az Egyiptomi Legfelsbb Rgszeti Hivatal volt vezetjvel az len szmtsaikat a Szriuszra, a Nagy Kutya (Canis Maioris) csillagkp legfnyesebb csillagra alapoztk, amelynek megjelense hossz tvollt utn a hajnali gen az kori Egyiptomban a Nlus radsnak kezdett jellte. Az egyiptomi naptrban Szriusz (egyiptomi nyelven Szopdet, grgl Szthisz) megjelense jellte meg az jv kezdett is egyben - olvashat a National Geographic honlapjn.
Trtnelme sorn az egyiptomi birodalomban az sszes grandizus ptmny, sr vagy templom ptst az rads kezdethez ktttk, ezt szerencst hoz idpontnak tartottk, mivel a Nlus vize termkeny iszappal bortotta a fldeket, a bsges terms zloga volt. A frak radsul majdani nyugvhelyk pttetst rgtn trnra lpsk utn rendeltk el. Kheopsz, aki a felttelezsek szerint a Nagy Piramisban lelt vgs nyughelyre, Abdel-Halim Nur El-Din s kollgi szerint Kr. e. 2470-ben vette t a hatalmat.
A kutatk sszehasonltottk a modernkori naptrat az egyiptomi kalendriummal, s a csillag ciklusval, ennek alapjn Szrius jlius 17-e s 19-e kztt trt vissza, az rads viszont 35 nappal ksbb, augusztus 23-n kezddtt.
Mark Hammergren, a chicagi Adler Planetrium csillagsza szerint, aki nem volt rszese a kutatsnak, van logika abban, ha a Nlus ves radsra alapozva hatrozzk meg a Nagy Piramis ptsnek kezdett.
"Ez krlbell azonos idben kezddtt minden vben, vagyis stabil tjkozdsi pontot jelent" - magyarzta.
Mark Hammergren ugyanakkor megjegyzi, hogy a Szriusz megjelense a hajnali gen az idjrstl is fgg, elfordulhatott, hogy a felhk miatt egy-kt napos ksssel szlelhettk.
Mahmud Afifi, a Gzai rgszeti hivatal igazgatja szerint viszont nehz pontosan meghatrozni Kheopsz uralkodsnak kezdett. Az egyiptomi idszmts a nullrl indult minden fra trnra lpsekor, gy nehz a nyugati idszmts szerint meghatrozni az kori esemnyek dtumt. Radsul megbzhatatlanok az egyiptomi krnikk, hiszen politikai okokbl egy-egy uralkodt kiiktattak a frak nvsorbl. A npszertlen kirlyok kiiktatsa viszont megvltoztatta a tbbi fra uralkodsnak dtumt is. Kheopsz esetben pldul a kutatk egy rsze trnra lpst 139 vvel korbbra teszi, mint ezt Abdel-Halim Nur El-Din csapata kiszmtotta. A Nagy Piramis ptst sem kezdhettk meg egyik naprl a msikra, az elkszletek Mahmud Afifi szerint Kheopsz uralkodsnak akr egsz els vt is ignybe vehettk.
Mahmud Afifi a Nagy Piramissal kapcsolatban ms tisztzatlan krdsre is rmutat.
"Mg azt sem tudjuk, hogy mirt vlasztotta a Gzai-fennskot. Apja, Sznofru fra innen 30 kilomterre, Dahsurban lelt vgs nyugalomra. Szmtalan elmlet szletett a Nagy Piramisrl, mivel ez az kori vilg egyetlen megmeneklt csodja" - emelte ki Mahmud Afifi.
Kheopsz (Hufu) a IV. dinasztia II. uralkodja, Sznofru fra s I. Hotepheresz kirlyn gyermeke, valsznleg az uralkod harmadik fia volt. Gzai piramisa a legnagyobb egyiptomi piramis (magassga: 146,5 mter). Uralma a kirlyi hatalom cscspontjt jelenti az birodalom korban, halotti kultuszt halla utn ktezer vvel, a XXVI. dinasztia korban is fenntartottk.
index.hu
|