World Trade Center
2014.06.10. 16:16
A Vilgkereskedelmi Kzpont egy eredetileg ht pletbl ll pletkomplexum volt New York vros Manhattan kerletben. A WTC-t Raymond Hood lmodta meg s vzolta fel futurisztikus mvben a Manhattan 1950-ben. Jamaszaki Minoru japn-amerikai ptsz s segttrsa, Emory Roth tervezte meg. Legismertebb pletei a 110 emeletes ikertornyok voltak (World Trade Center 1 s 2).
Az pletkomplexum az 1970-es vekben plt s egyszer mr kibrt egy terrortmadst (1993. februr 26.) Az Egyeslt llamok legfontosabb s a vilg egyik legfontosabb pnzgyi kzpontja volt, ezenkvl New York legmagasabb s az Egyeslt llamok msodik legmagasabb plete. A 2001. szeptember 11-ei terrortmadsban az ikertornyok megsemmisltek. A komplexum olyan hatalmas volt, hogy sajt irnytszmot rendeltek hozz (10048).

A WTC bizonyos rszei a katasztrfa ellenre rszben mg tovbb zemeltek, ahogy a szomszdos, a Kzponttal szinte egybeplt World Financial Center is. A tornyok helyt krlkertettk s mr a tragdia utn kzvetlenl elhatroztk, hogy j, a korbbinl magasabb tornyot ptenek a helyre. Ksbb statikai s egyb okokbl gy dntttek, hogy lebontjk a megmaradt srlt pleteket is s egy j kzpontot ptenek a helyre. A Freedom Tower (Szabadsg torony) megtervezsre nemzetkzi plyzatot rtak ki, alapkvt 2004. jlius 4-n raktk le s 2012-ben kszlt el. A nevt ksbb One World Trade Centernek neveztk t. A terlet tbbi rszn emlkparkot s egy j, nagyrszt fld alatti kzlekedsi csompontot (vasti-, metr- s buszplyaudvart) alaktanak ki. A tornyok helyt Ground Zero-nak (Nulladik szint) nevezik, jelenleg egy sszefgg, kb. 7 emelet mly gdr. Az jjptett 7-es pletet 2006-ban adtk t, a World Financial Center 2001 ta is folyamatosan zemel.
A WTC alaptlete 1962-ben szletett, majd 1964-ben kezdett konkrt formt lteni. A kzpont letre hvsnak kitlje a Port Authority of New York and New Jersey (PA) (magyarul: Kikti Hatsg) volt, melyet 1921-ben alaptottak. A kikti hatsg pnztrban elegend pnz halmozdott fel az 1960-as vekre. A kereskedelmi kzpontot emellett bankok, ingatlangynksgek s a pnzgyi szektor is tmogatta. Egsz negyedek sorvadoztak Manhattanban a pnzgyi vlsg kvetkeztben. A projekt ellen legerlyesebben tiltakozk a boltosok s az ott lakk voltak, akikre knyszer kikltzs vrt. A hatsg felvsrolta a fldterletet s kiteleptette az ott lakkat.
Az ptkezs 1966-ban kezddtt meg. Az vegdoboz stlust kpvisel tagolatlan pletegyttes jellemzi kz sorolhat a geometrikus osztatok s vertikskok, az vegfalak s az risi teherbrs gymoszlopok. A felhkarcol aclszerkezete 1971 tavaszn kszlt el, az els brlk 1972-ben kltztek be az szaki toronyba. 1973 nyarn a dli tornyot is tadtk. Alapterlete 6 hektr volt, a tornyok tvben ltestett tr kiterjedse pedig meghaladta a 20 ezer m²-t.

A kt tornyon kvl a komplexumhoz t tovbbi plet s egy fld alatti bevsrlkzpont tartozott. A hrmas szm pletet a Skidmore, Owings s Merrill tervezte s a Marriott szllodalnc hotelje volt, melyet 1971-ben adtak t a Vista Szllodval egytt. A kilencemeletes WTC IV-ben, a Southeast Plaza Building adott otthont az rutzsdnek a szintn 9 emeletes Northeast Plaza Building pedig szlltmnyozsi cgek, tzsdegynksgek, bankok s ingatlanirodk szkhelye volt. A WTC VI elnevezst a vmhivatal nyolcszintes plete kapta. Az sszeoml ikertornyok ezeket az pleteket is maguk al temettk.
Az ikertorony ketts hasbja 414 mter magas volt. Az gig r dobozok oldalai 63 mter szlesek voltak. A kt, 110 emeletes pletben 95 lift mkdtt. Az alapzat 20 mter mlyen gyazdott be Manhattan sziklatalapzatba. Az ptkezshez 200 ezer tonna aclt hasznltak fel s sszesen 4800 kilomternyi elektromos vezetket fektettek le, hogy ellssk a toronyhz napi 80 ezer kilowattrnyi ramignyt. A kt tornyon 13 ezer, egyenknt 50 cm szles ablakot alaktottak ki. sszesen a kls falak burkolsa 19 970 ngyzetmternyi vegfelletet vett ignybe. Az alapozsnl 1,115 milli ngyzetmternyi fldterletet mozgattak meg. New York s New Jersey sszekt helyirdek vastvonalait rszben tirnytottk, metralagutakat csatlakoztattak be s gyalogos tjrkat ptettek ki.
erdekesvilag.hu wikipedia.hu index.hu
|